Captain and Adjutant Thomas Aston MBE

 

 

Thomas Aston was born in Staffordshire in 1874. By 1911 he was living in Dundalk with his wife Ellen and four children, and serving as a Squadron Sergeant Major in the North Irish Horse.

On 21 September 1915 he was commissioned as a Lieutenant and served at the North Irish Horse regimental headquarters at Antrim as Adjutant. On 31 August 1917 he was promoted to the rank of Captain. 

In August 1918 he was recognised for "valuable services rendered in connection with the war" and the following year awarded an MBE.

In December 1919 he was placed on the retired list due to ill-health.

 

The image, dated around 1914, shows Aston as a Regimental Sergeant Major. It is from a collection by author R.J. Smith.